خانه مقالات آسانسور تابلو فرمان آسانسور

تابلو فرمان آسانسور

۰
تابلو فرمان آسانسور -
۰
(۰)

بررسی قطعات مختلف در آسانسور و مجموعه نرم افزاری و سخت افزاری یک بالابر پیشرفته معمولا کارشناس را به سمت قطعات دستور دهنده و پردازش کننده سوق می دهد چرا که به طور طبیعی اهمیت قطعات هوشمند و تصمیم گیرنده در یک مجموعه بیش از سایر قطعات است.
در این میان تابلوفرمان در کنار قطعات مهمی چون پاراشوت، گاورنر و ریلهایی که روز به روز بر درجه غنی سازی و تزریق کربن آنها افزوده می شود یکی از مهمترین قطعات هوشمند آسانسور به حساب می آید.
در کنترل رله‌ای یا میکروپروسسوری باید از کنتاکتورهای متناسب با قدرت موتور استفاده شود و تابلوهای میکروپروسسوری افزون بر کنترل ایمنی به وسیله مدارهای از کنترل سخت‌افزاری نیز برای نظارت بر عملکرد میکروپروسسور بهره‌مند گشت. تابلو فرمان از نوع میکروپروسسوری به طورمثال رله‌های (آی سی) مناسب برای تشخیص باز یا بسته بودن درب و همچنین قفل آن و تحریک کنتاکتورهای اصلی، تعبیه سخت افزار مناسب برای کنترل حرکت آسانسور در طبقات، و قرار دادن سخت‌افزار موازی با عملکرد در حالت استفاده تعمیرکار سیستم برای افزایش میزان ایمنی در نظر گرفته می شود.
اصولاً در تابلوهای میکروپروسسوری تابلو تحت شرایط خرابی و اعلام ایراد در سیستم، میکرو پروسسور از نظر کیفی کنترل شده و جهت کنترل آسانسور نصب می‌گردد این کار به معنای اعمال ایمنی مضاعف در همه حالت‌هاست. میکرو پروسسور یک واحد پردازشگر مرکزی است که بر روی یک چیپ یا تراشه واقع شده است. اگر تمام قطعاتی که برای ساخت یک میکرو کامپیوتر به کار می روند را فشرده و در یک تراشه سیلیکونی جمع کنیم این تراشه را میکرو کنترلر می نامند.
شایان ذکر است که Texas Instrument اولین سازنده میکرو کنترلر با نام تجاری TMS 1000 بود که در زمان خود برای توانایی های زیادش سریعا روند جایگزین برتر برای میکروپروسسور را آغاز کرد.
درحقیقت اکثر تابلو فرمانهای آسانسور ساخت ایران میکرو کامپیوتری هستند و به اشتباه میکروپروسسوری نام میگیرند اما باید بدانیم که دوره میکرو کامپیوتر ها سالهاست که محدود شده و جایگاه خود را به میکرو کنترلرها داده است.
به طور کلی و برای آن که تعریفی دقیق اما عمومی از تابلو فرمان داشته باشیم باید گفت تابلو فرمان به قسمتی از آسانسور گفته میشود که در موتورخانه جای داشته و وظیفه آن کنترل کامل آسانسور است که نقش بسزایی را در ارتباط بین اجزای تشکیل دهنده یک آسانسور به عهده دارد.
تابلو فرمان به سه دسته تقسیم میشوند:
– تابلو فرمان میکروپروسسور که در آسانسورهای دو سرعته مورد استفاده قرار میگیرد.
– تابلو فرمان میکروپروسسور به همراه درایو کنترل سرعت که در آسانسورهای یک سرعته مورد استفاده قرار میگیرد.
– تابلوفرمان با سیستم خروج اضطراری یا نجات اضطراری که درهنگام قطع برق باعث می شود کابین به نزدیکترین طبقه آمده و در طول مسیر توقف نداشته باشد.
تابلو فرمان میکروپرسسوری قابل استفاده با دربهای لولائی ساده، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک است و از این حیث بازار هدف خوبی را در اختیار داشته و دارد. از طرفی تنظیم پارامترهای اساسی توسط دیپ سوئیچهای برد اصلی از قبیل طبقه – پارک – زمان استارت مجدد – انتخاب مانور . غیره از مزایای این نوع از تابلو فرمان خواهد بود.
اما با نگاهی به تازه ترین مقالات علمی در این زمینه مشخص می شود که تابلو فرمان در صنعت بالابر و پله برقی به معنای واقعی همیشه یک قطعه به روز شده و در حال پیشرفت است.
در کشور آلمان به سال ۲۰۰۵ نمایشگاه تخصصی فقط در همین زمینه برگزار شد و این یک موفقیت بزرگ در صنعت آسانسور به شمار می رفت. آلمان مدتهاست که با تولید و صادرات این قطعه حساس و هوشمند به یکی از قطبهای جدی در این عرصه تبیدل شده است از طرفی کشورهایی چون اتریش، چین و آمریکا با بازتولید و مونتاژ این قطعه تاثیرگذار در صنعت آسانسور رقابتی جدی را ژرمنها را آغاز کرده اند.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیازات ۰ / ۵. تعداد امتیازات ۰

امتیازی داده نشده. اولین نفر باشید که امتیاز می دهید

مطالب مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر در آسانسور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید

اولین آسانسور خورشیدی جهان

۳.۵ (۲) شرکت یونان…