خانه مقالات عمومی پشتوانه پول ایران چیست؟

پشتوانه پول ایران چیست؟

۰
پشتوانه پول ايران چيست؟ -
۳.۴
(۲۸)

پشتوانه پول، قدرت اقتصادی تعریف شده است . اما برای کشورهای درحال توسعه و جهان سوم در قدرت تجارت خارجی تعریف می شود. یعنی اقتصادی که مبتنی بر صادرات و ارز آوری باشد آنهم ارزهای جهان روا مانند دلارو یورو . چرا که با این ارزها می توان سایر نیازهای کشور را از هر نقطه جهان تامین نمود.
بنابراین پشتوانه ریال ایران درآمدهای ارزی که فعلاً عمدتاً از صادرات نفت بدست می آید، است که از آثار بسیار مخرب چنین پشتوانه ای نوسانات شدید پول ملی در مقابل تغییرات تجارت خارجی است.
در کشورما با نوسان قیمت نفت ارزش پول ملی در معرض تغییر قرار می گیرد. همچنین بر اثر تحریم ها و کاهش قدرت ورود ارز به چرخه اقتصادی و نیز محدودیت فروش نفت و کاهش قیمت آن در سالهای اخیر ضربات شدیدی به ارزش ریال وارد آمد که تورم شدیدی به همراه آورده و خواهد آورد!
این اشتباهی است که کشورهای ضعیف مرتکب می شوند و ارزش پول ملی خود را به تجارت جهانی پیوند می زنند. چراکه نقش پول در اقتصاد مانند نقش خون در بدن است. پیوند زدن ارزش پول ملی به دلار و یورو و ارزهای جهان روا مانند خارج کردن قلب از اقتصاد کشور و پیوند زدن سیستم خونرسانی بدن به یک قلب دیگر در بدن دیگر است.نظام پولی درست نظامی است که پول هر کشور ارزش ذاتی داشته باشد.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیازات ۳.۴ / ۵. تعداد امتیازات ۲۸

امتیازی داده نشده. اولین نفر باشید که امتیاز می دهید

مطالب مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر در عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

اولین آسانسور خورشیدی جهان

۴.۳ (۴) شرکت یونان…