خانه اخبار و مطالب روز رئیس کل گمرک ایران ؛مصمم به اجرای طرح پنجره واحد تجارت هستیم

رئیس کل گمرک ایران ؛مصمم به اجرای طرح پنجره واحد تجارت هستیم

۰
رئیس کل گمرک ایران ؛مصمم به اجرای طرح پنجره واحد تجارت هستیم -
۰
(۰)

کرباسیان تشریح کرد :مصمم به اجرای طرح پنجره واحد تجارت هستیم/مزایای سامانه جامع گمرکی رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه مصمم به اجرای طرح پنجره واحد تجارت هستیم، گفت:‌ سامانه جامع گمرکی امکان رانت و سوءاستفاده در این بخش را به صفر می‌رساند.

مسعود کرباسیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اعلام این مطلب افزود:‌ طرح اظهار از راه دور که یکی از مزایای سامانه جامع گمرگی است، با کاهش تماس فیزیکی بین طرفین محقق می‌شود؛ از آنجایی که بصورت سیستمی و یکسان با ذینفع برخورد می کند مانع برخورد سلیقه ای و تبعیض آمیز با صاحب کالا می شود و امکان هرگونه سوءاستفاده و رانت را در فرآیند گمرکی به صفر می‌رساند.
وی با تاکید بر اینکه در تشریفات گمرکی تمامی امور بر اساس آیین نامه اجرایی و قوانین و مقررات انجام می‌شود، تصریح کرد: معمولا بسیاری از مشکلات به دلیل عدم آگاهی مراجعه کننده از همین قوانین و مقررات است و از طرفی بسیاری از برخوردهای سلیقه‌ای در حوزه عملکرد سازمانهای هم‌جوار گمرک صورت می‌گیرد.
کرباسیان با تاکید بر اینکه بیش از ۳۲ سازمان در فرآیند واردات و صادرات با گمرک همکار هستند، بیان داشت: هرگونه کم لطفی و اعمال سلیقه در برخورد با صاحبان کالا به گمرک منتسب می‌شود؛ به همین علت گمرک ایران مصمم به اجرای طرح پنجره واحد تجارت است.
وی یادآور شد:‌ در این طرح تمامی سازمانهای هم‌جوار و همکار گمرک ایران باید به شکل الکترونیک و از یک مجاری واحد تحت نظارت گمرک ایران به صاحبان کالا خدمات بدهند که همین امر ضمن تنظیم رفتار واحد و یکسان با صاحبان کالا، موجب توقف برخورد‌های سلیقه‌ای و تخلفات اداری می‌شود.
رئیس کل گمرک ایران در پاسخ به راهکار گمرک برای به حداقل رساندن تخلفات گمرکی واردکنندگان گفت: اصلاح و سبک سازی قوانین و آئین نامه‌ها و استفاده از روش مدیریت ریسک در گمرک ایران گامی موثر در کاهش میزان جرایم و تخلفات گمرکی است.
به گفته کرباسیان، این روش که از سوی سازمان تجارت جهانی و سازمان جهانی گمرک توصیه شده تاکید می‌کند که قوانین و تشریفات امور گمرکی مبتنی بر روشهایی باشد که حداقل ریسک را برای گمرک داشته باشد و در این بین مدیریت ریسک به تغییر نگاه مدیریت خطر از گمرک به صاحبان کالا دلالت دارد
وی خاطرنشان کرد:‌ همچنین تجهیز گمرکات اجرایی به فن آوری پرتونگاری یا x-ray که ماهیت کالای اظهاری را بدون دخالت نیروی انسانی و با ضریب اشتباه صفر کنترل می‌کند، یکی از شیوه‌های پیشرفته کنترل مبادی گمرکی است که از جمله توفیقات به کارگیری سامانه‌های مذکور می‌توان به کشف محموله ٢۵ میلیون قرص مخدر ترامادل قاچاق در گمرک اشاره کرد که ماه جاری به همت مدیران و کارکنان و با بکارگیری روشهای نوین و کارآمد مدیریت ریسک و ایکس‌ری در گمرک شهید رجایی اتفاق افتاد.
کرباسیان با اشاره به اینکه گمرک نقش بسیار مهمی در تسهیل و توسعه تجارت دارد، یادآور شد: خدمت رسانی مستلزم همکاری و تعامل همه سازمانهای ذی‌مدخل در امر تجارت است و گمرک مصمم به تسریع و تسهیل تشریفات گمرکی است، تا با انجام این کار، گام مهمی در راستای بهبود فضای کسب و کار کشور برداشته شود.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیازات ۰ / ۵. تعداد امتیازات ۰

امتیازی داده نشده. اولین نفر باشید که امتیاز می دهید

مطالب مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر در اخبار و مطالب روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید

اولین آسانسور خورشیدی جهان

۴ (۳) شرکت یونانی …